Vente viteikaite

Ventė Viteikaitė: „Trečiasis „Vegfest LT“ renginys vyks po atviru dangumi, bus dar didesnis, o programa – įvairesnė“ 

Naują savaitę aš, Žalia gentis, pradedu pokalbiu su Vegfest LT renginių organizatore Vente Viteikaite. Kalbamės apie sparčiai artėjantį ir intriguojantį Vegfest LT vasaros festivalį. Prašau, skaityk toliau, kad ir kokį gyvenimo būdą propaguoji – birželio 10-ąją Vilniuje vyksiančiame renginyje laukiami visi. Tai patvirtina ir po ankstesnio vegfesto atliktas tyrimas, kuris parodė, jog daugiau nei 80% renginio lankytojų – ne veganai!

Vegfest LT renginiais sieki į Lietuvą įnešti veganiško vėjo, kuris daugybėje šalių jau pučia gerokai smarkiau. Kokias idėjas pasiskolinai iš užsienio renginių, o ką pridėjai nuo savęs?

Užsienyje veganų festivaliai organizuojami jau daugiau nei trisdešimt metų. Visame pasaulyje jų vyksta šimtai ir kiekvienas yra savitas. Man itin didelį įspūdį paliko Londone rengiamas Vegfest UK – tai didžiausias renginys Europoje, į kurį suvažiuoja veganai iš viso pasaulio. Norint į jį patekti, reikia bent valandą stovėti eilėje. Taip pat nuo praeitų metų organizuojama ir vien verslo kontaktams užmegzti skirta Vegfest UK Trade paroda.

Pirmąjį Vegfest LT renginį organizavau dar nedrąsiai. Nors jo sėkme neabejojau, tačiau tokio anšlago nesitikėjau: pirkėjai plūdo nuo pat ryto, urmu pirko veganiškus keksiukus, sūrį ir dešras, buvo didelė grūstis, o dalis prekių baigėsi mugei nė neįpusėjus. Tokia sėkmė padrąsino, tad po rudeninės mugės dar buvo suorganizuota kalėdinė, o birželį laukia vasaros festivalis – tai jau trečiasis Vegfest LT ciklo renginys ir pirmasis atvirame ore.

Mugės dalyviai atrenkami pagal griežtus kriterijus – jų gaminiai turi būti ne tik veganiški, bet ir kokybiški bei unikalūs. Dalyvauja daug jaunų verslų, kai kuriems jų vegfestas yra platforma, kurioje pirmą kartą pasirodo pirkėjams.

Ko tikėtis iš Vegfest LT vasaros festivalio?

Vėl veiks veganiškų prekių mugė (šįkart ji bus beveik dvigubai didesnė nei pirmoji), vyks paskaitos, maisto gaminimo pamokos, degustacijos, filmų peržiūros, įvairūs konkursai. Paskaitų programa aprėps įvairias temas. Rytų kultūros tyrinėtojas ir populiarintojas Tadas Snuviškis pasakos apie veganizmo ištakas Indijos filosofijoje, lektorė, knygų autorė Kotryna Cikanauskienė atskleis, kodėl veganizmas yra ateities mityba, o treneris Ignas Bakėjus patars, kaip maitintis intensyviai sportuojant. Beje, įvairūs užsiėmimai ir filmų peržiūros vyks ne tik renginio dieną, bet visą renginio savaitę, o veganiškos bei veganams draugiškos maitinimo įstaigos tuo metu taikys nemažas nuolaidas.

Ko bus galima įsigyti mugėje?

Vegfesto akcentas yra maistas. Lankytojai galės paskanauti veganiškų užkandžių, karštųjų patiekalų, desertų ir gėrimų, įsigyti augalinio pieno, sūrių, sūrelių, mėsos pakaitalų, įvairių produktų maisto gaminiui, pusfabrikačių, literatūros apie augalinę mitybą ir sveiką gyvenseną, receptų knygų, virtuvės įrangos, papuošalų, aksesuarų, veganų atributikos, prekių vaikams. Šį kartą turėsime itin daug gamintojų iš užsienio, tad prekių įvairovė tikrai džiugins.

Užbėkime įvykiams už akių… Kokių rezultatų tikiesi po renginio? Galbūt tam tikro svečių skaičiaus, didelio atgarsio žiniasklaidoje, naujų veganizmo atstovų ir verslų antplūdžio Lietuvos rinkoje?

Tikrai tikiuosi, kad veganų skaičius ir toliau augs! Būti veganu nėra taip sudėtinga, kaip daug kam atrodo, ir šis renginys yra skirtas tai parodyti. Taip pat labai noriu padrąsinti veganiškus verslus – veganizmas visame pasaulyje sparčiai auga, o veganiškų prekių paklausa didėja, rinkai pasiūlydami veganiškų produktų tikrai neapsiriksite.

Galbūt su Vegfest LT komanda vykdėte apklausas, kad išsiaiškintumėte, kokio amžiaus, lyties, mitybos įpročių svečiai aktyviausiai lankosi vegfesto renginiuose?

Po kalėdinės mugės atlikome nedidelį tyrimą, kuriame aiškinomės, kas yra vegfesto lankytojai bei kokių produktų jie labiausiai pageidauja. Sužinojome, kad daugiausia lankytojų sudaro jauni, iki 35 metų amžiaus žmonės. Tiek vyrai, tiek moterys, įvairių profesijų. Labiausiai nustebino tai, kad tik mažiau nei 20% lankytojų buvo veganai. Taigi, šis renginys įdomus ne tik veganams. Vardijant pageidaujamus produktus, respondentai dažniausiai minėjo veganiškus kepinius, mėsos bei pieno produktų pakaitalus ir ekologiškas prekes.

Papasakok apie vegfesto organizacinę komandą, ar laukiate joje naujų narių?

Vegfesto komanda yra visiškai mažutėlė, tačiau kiekvienas narys yra puikus savo srities specialistas. Naujų narių visuomet laukiame, norintieji prisidėti rašykite: info@vegfest.lt.

Ačiū už pokalbį!

Primenu, kad Vegfest LT vasaros festivalis vyks birželio 10 d. Vilniuje, VCUP penkto aukšto terasoje nuo 10 iki 18 val. Įėjimas nemokamas.

Vente viteikaite
„Vegfest LT“ iniciatorė Ventė Viteikaitė. („4Fo Studio“ nuotrauka)

Ventė veganišką gyvenimo būdą pasirinko prieš daugiau nei penkerius metus, gyvendama Turkijoje. Tuo metu labai domėjosi sveika gyvensena ir gyvūninės kilmės maistas iš raciono  sparčiai nyko. Galutinai jo atsisakyti apsisprendė nutarusi nuomotis butą su vegane, kuri paprašė, kad namuose nebūtų jokių neveganiškų produktų. Renginių organizatorė prijaučia ne tik veganizmui, tačiau vadinamajam Straight Edge judėjimui: nevartoja ne tik gyvūninės kilmės produktų, bet ir alkoholio, rūkalų, kavos ir arbatos, vaistų.

———————————

Pauluns
Vieni iš daugybės gamintojų, dalyvausiančių „Vegfest LT“ renginyje bus švedų įmonė „Pauluns“. Lankytojams bus siūloma pusryčių dribsnių, granolos, javainių ir grūdų mišinių košėms. („4Fo Studio“ nuotrauka)
Tortukas
Renginyje laukia ir „Raw Cakes“ tortukai bei kiti skanėstai, gaminami iš riešutų, sėklų, šviežių ir džiovintų vaisių, uogų ir daržovių, be pridėtinio cukraus. (Indrės Staniulytės nuotrauka)

Parašykite komentarą