Visai neseniai galvoje klibinau mintį apie natūralius ir sintetinius kvapus bei jų poveikį. Sintetiniai kvapai dirgina plaučius, nervų sistemą, jų dalelės kaupiasi organizmo audiniuose. Tuo tarpu natūralūs kvapai, jeigu naudojami protingai, yra ne tik malonūs, bet ir naudingi. Tai… gal vėl timptelt vadeles ir grįžti prie natūralių kvepalų, gal vėl pasigaminti natūralų oro gaiviklį?.. Taip bemintijant, Facebook’o sraute išniro pavadinimas – TOKS TYRAS. Pasirodo, tai yra kokybiškų natūralių eterinių aliejų doTERRA krautuvėlė ir informacinis puslapis apie sveiką gyvenseną. Visai netrukus jau bendravau su TOKS TYRAS įkūrėja Simona Lileikiene ir kalbinau apie jos gyvenimo būdą, vertybes ir, žinoma, eterinius aliejus!
Kas slepiasi po pavadinimu TOKS TYRAS?
TOKS TYRAS dalinuosi informacija ir savo išgyvenimais, bandymais bei mintimis. Daug rašau apie eterinius aliejus, nes iš tiesų su jais galima padaryti tiek daug! Tačiau taip pat rašau ir apie mitybą, namus, sąmoningumą, dvasinę sveikatą ir visa kita, kas tik gali apimti sveiką bei natūralų gyvenimo būdą.
TOKS TYRAS prasidėjo nuo noro pasidalinti žiniomis ir įkvėpti žmones gyventi sveikiau, natūraliau ir laimingiau. Žinoma, tokie pokyčiai neįvyksta per dieną ar savaitę, tad mano pagrindinis tikslas yra parodyti žmonėms paprastus mažus triukus, kurie nuves juos prie didesnių pokyčių.
Esate TOKS TYRAS įkūrėja Simona. Papasakokite apie save, ryšį su sveika gyvensena, gamta, ekologija.
Taip, esu Simona – TOKS TYRAS įkūrėja. Mano kelionė į natūralią, sveiką ir visavertę gyvenseną vyko palaipsniui. Kai dabar pagalvoju, tai ačiū mamai, kuri man nuo pat vaikystės niekada neduodavo jokio šlamštmaisčio, limonadų. Pradėjus gyventi savarankiškai, natūraliai pradėjau skaityti maisto ir kitų produktų etiketes. Laikui einant išbandžiau įvairią mitybą (vegetarinę, veganinę, atsisakant kai kurių maisto produktų grupių) ir pamačiau, kas man asmeniškai tinka. Atėjo suvokimas, kad rūpinimasis savimi yra viena iš svarbių gyvenimo užduočių.
Nuostabu jaustis gerai, būti pačiai atsakingai už save. Gyvenu be alkoholio, kofeino bei rafinuoto cukraus ir jaučiuosi puikiai! Nors niekada nevartojau jų daug, bet atsisakius visai, greitai pastebėjau skirtumą tiek fizinėje, tiek emocinėje savijautoje. Paskui jau, matyt, pradėjo veikti visatos ar Dievo dėsniai, kai panašus traukia panašų. Taip ir nauja informacija dažniau užkliūdavo už akių, ir bendraminčių sutikdavau.
Pradėjau dirbti organiško maisto kompanijoje ir dar labiau įsitraukiau. Kuo gilyn į mišką, tuo daugiau medžių. Smalsumas augo. Gilinau žinias apie mitybą, maisto papildus. Tada atsirado eteriniai aliejai, o palaipsniui ir noras žiniomis dalintis, padėti žmonėms žinoti alternatyvas ir parodyti, kad visada viskam yra natūralūs būdai ir priemonės. Norėjau žmones įkvėpti ir paskatinti daryti pokyčius pamažu, išbandyti vis ką nors naujo ir taip atsirado TOKS TYRAS.

Kodėl pasirinkote skleisti žinią būtent apie eterinius aliejus?
Eteriniai aliejai – tai pagrindinis dalykas, apie ką kalbu ir konsultuoju žmones. Tačiau tai yra tik dalis natūralios, sveikos ir visavertės gyvensenos. Dar yra mityba, maisto papildai, sąmoningumas ir t. t. O kodėl vis dėlto eteriniai aliejai? Todėl, kad jie nerealūs! Tai yra tokia unikali, galinga ir universali gamtos dovana, kurios efektyvumu pati kiekvieną kartą vis įsitikinu ir noriu, kad ir kiti žmonės daugiau žinotų apie juos bei naudotų.
Kuo TOKS TYRAS eteriniai aliejai išskirtiniai?
TOKS TYRAS naudoja doTERRA eterinius aliejus, kurie yra išskirtiniai savo kokybe ir grynumu. Jie yra terapiniai aliejai, todėl yra tinkami ir saugūs vartoti iš vidaus (kitaip tariant, saugūs valgyti). Šie eteriniai aliejai neturi jokių priemaišų, todėl ir jų veikimas yra unikalus.
Kaip matuojama eterinių aliejų kokybė? Kaip neapsigauti juos perkant, kai rinkoje pasiūla gana didelė?
Tikrai eterinių aliejų pasirinkimas yra labai didelis. Ir tikrai, neturint jokių žinių, išsirinkti yra labai sunku. Svarbiausia yra išsirinkti pačios aukščiausios kokybės eterinį aliejų, kitaip galite net sau pakenkti, ne tik kad negauti jokios naudos. Pirmiausia, patarčiau pirkti eterinius aliejus tik iš patikimų pardavėjų, specializuotų parduotuvių. Antra, naudokite tik ekologiškus ir terapinius eterinius aliejus. Neturintys ekologiškumo sertifikato, eteriniai aliejai turės daug žalingų chemikalų, kurie buvo panaudoti auginant augalus ir neišvengiamai patekę į galutinį gaminį – eterinį aliejų. Taip pat labai svarbu pasidomėti, kur yra užauginti augalai, iš kurių pagamintas eterinis aliejus. Daugiausia veikliųjų medžiagų turi tie augalai, kurie yra augę savo natūralioje aplinkoje. Pavyzdžiui, levandos turėtų būti iš Prancūzijos, tad levandos iš Lietuvos ar Lenkijos tikrai nebus naudingos.
Toptelėjo mintis, kad eteriniai aliejai ir jų naudojimas yra artimi minimalizmo filosofijai ir posakiui „mažiau yra daugiau“.
Visiškai teisingai. Tiksliau ir negalima pasakyti! Eteriniai aliejai yra labai veiklūs, todėl jų reikia labai nedaug. Be to, su kai kuriais eteriniais aliejais reikia elgtis labai atsargiai. Geroji pusė yra ta, kad iš pirmo žvilgsnio nepigaus eterinio aliejaus buteliuko užtenka labai ilgam! Dažniausiai įvairioms reikmėms užtenka vos poros lašų eterinio aliejaus. Ir visada, jei kyla abejonių, reikėtų naudotis šia taisykle – „mažiau yra daugiau“. Panaudojus daugiau eterinio aliejaus, tikrai nepadidinsite jo veikimo. Priešingai – galite ir pakenkti sau.
Teko girdėti, kad iš citrusinių augalų pagaminti eteriniai aliejai, atsidūrę ant odos, neigiamai reaguoja su saule. O kurie eteriniai aliejai mišiniuose su įprastais aliejais su saule reaguoja teigiamai, galbūt netgi suteikia apsaugą nuo UVA/UVB spindulių?
Taip, išorinio citrusinių eterinių aliejų naudojimo reikėtų vengti prieš einant į lauką. Geriausia naudoti iš vakaro arba bent kelias valandas prieš išeinant iš namų. Prieš einant į lauką geriau naudoti pipirmėčių, levandų, eukaliptų, arbatmedžių eterinius aliejai turi nedidelį SPF (saulės apsaugos faktorių).
Kokie eteriniai aliejai yra universaliausi, kurių kvapai yra priimtiniausi? Kokie eteriniai aliejai priimtiniausi Jums asmeniškai?
Levandos! :) Dabar kai pagalvoju, tikriausiai ir mano meilė eteriniams aliejams prasidėjo nuo levandų. Ko gero, daug kam pirmoji pažintis būna su levandų eteriniu aliejumi, kurio kvapas yra nuostabus, o ir pats eterinis aliejus yra labai universalus, tinka tikriausiai visoms gyvenimo situacijoms. Levandų eterinis aliejus taip pat yra pirmasis eterinis aliejus, kurį galima pradėti naudoti nuo pat kūdikystės. Citrinų ir pipirmėčių eteriniai aliejai irgi labai universalūs, juos paprasta naudoti, o kvapai ne per daug įmantrūs, priimtini daugeliui.
Pasidalinkite 1–2 eterinių aliejų panaudojimo receptais.
Tikriausiai paprasčiausias ir kiekvienuose namuose praverčiantis dalykas – natūralus oro gaiviklis. Taip pat tai yra ir puikus paprastas būdas pradėti natūralius pokyčius namie – pakeisti chemines priemones į paprastas natūralias. 75 ml buteliukui su purkštuku reikės: 3 dalių spirito (tinka ir degtinė), 1 dalies vandens, 20 lašų eterinio aliejaus. Galite naudoti bet kokį eterinį aliejų arba mišinį. Man patinka pipirmėčių, kuris neutralizuoja kvapus ir suteikia šviežią, švarų aromatą bei pakelia ūpą.
Kitas labai paprastas receptas su eteriniu aliejumi – burnos skalavimo skystis. Tereikia į puodelį vandens įlašinti 5 lašus pipirmėtės eterinio aliejaus. Papildomai galima įmaišyti sodos ar kokosų aliejaus. Apskritai pipirmėčių aliejus yra labai tinkamas burnos higienai, tad kas kelias dienas jo galima užlašinti ir ant dantų šepetuko.
Eterinius aliejus įprasčiau naudoti šaltuoju metu laiku. Kaip juos pasitelkti šiltuoju metu laiku, vasarą?
Tiesa. Jau daug kas žino, kad arbatmedžių, eukaliptų eteriniai aliejai yra būtini šaltajam sezonui, kai siaučia virusai ir kitos negandos. Džiugu, kad vis daugiau žmonių apie tai žino ir naudoja eterinius aliejus. Visgi eterinių aliejų panaudojimas yra daug universalesnis – jie tinkami visiems metų laikams, visiems gyvenimo atvejams. Tiek fiziniam bei dvasiniam sveikatinimuisi, tiek gražinimuisi. Pavyzdžiui, vasarą gali būti naudojami levandų eterinis aliejus vabzdžių atbaidymui ir įgėlimams raminti, nudegus saulėje; pipirmėčių eterinis aliejus – atsigaivinti ir atsivėsinti, atbaidyti vabzdžius. Vabzdžius taip pat atbaido ir citrinžolių eterinis aliejus.
Kokie eteriniai aliejai veikia…raminančiai? Levandų, bergamočių. Tonizuojančiai? Apelsinų, pipirmėčių, greipfrutų. Padeda sukurti taikią ir jaukią atmosferą? Romėniškųjų ramunėlių ir apelsinų eterinių aliejų mišinys lygiomis dalimis.
Ką dar norėtumėte pridurti?
Daugelis žmonių tikisi, kad pavartoję žolelių arbatos, pakvėpavę eterinių aliejų ir pan., pasveiks, o nepasveikę labai nusivilia ir mano, kad tie natūralūs gydymosi ar sveikatinimosi būdai neveikia. Noriu akcentuoti, kad savimi rūpintis reikia visapusiškai – tiek fizine, tiek dvasine sveikata. Tik tada natūralūs preparatai veiks. Jei gyvenimo būdas nesikeis, kūnas bus užterštas ir pripildytas niekiniu maistu, tuomet didelio ir ilgalaikio poveikio tikėtis neverta. Mityba, fizinis aktyvumas, grynas oras, vidinė ramybė yra labai svarbios sveikos gyvensenos dalys. Todėl noriu įkvėpti kuo daugiau žmonių teigiamiems pokyčiams sveikesnio ir natūralesnio gyvenimo būdo link. Iš tiesų nėra paprasta viską staiga pakeisti, bet staiga ir nereikia. Žingsnelis po žingsnelio. Būtent TOKS TYRAS aš dalinuosi tais mažais žingsneliais.
Ačiū, Simona / TOKS TYRAS!
[nuotraukos iš TOKS TYRAS archyvo]