Smells like spells zalia gentis

SMELLS LIKE SPELLS: modernus minimalizmas su magijos prieskoniu

SMELLS LIKE SPELLS – tai prekės ženklas, kuriam abejingų tikrai nelieka. Išbaigta koncepcija, ekstremaliai estetiškas dizainas ir aukštos kokybės, ypač kruopščiai bei tikslingai parinktos žaliavos – visus šiuos elementus randi bet kuriuose gaminiuose: žvakėse, smilkaluose, namų kvapuose. Tai lyg praktinę paskirtį turintys, subtilūs ir elegantiški meno kūriniai, kurie tobulai įkūnija Less is more filosofiją.

Norėdama sužinoti daugiau, kartu su gentiečiu Donatu lankausi SMELLS LIKE SPELLS dirbtuvėse, kuriose gyvena grožis, malonūs kvapai bei groja džiazas. Šių dirbtuvių šeimininkai – Marius ir Vilius – pasakoja apie žvakių gamybą, naudojamas medžiagas, ezoterinę simboliką ir kitus elementus, kuriems teikia svarbą kūrybos procese. Liberaliu požiūriu ir aštriu humoro jausmu trykštantys kūrėjai labiausiai stebina tuo, kad išlieka racionalūs net kalbėdami apie burtus, Taro kortas bei raganas. Kaip patys sako, visur reikalingas gebėjimas kritiškai mąstyti ir nepamesti proto.

Smells like spells zalia gentis
Šiandienos pašnekovai  – Vilius ir Marius, Smells Like Spells įkūrėjai [nuotraukoje – Smells Like Spells katalogas]
Užėjus į dirbtuves, lengva pastebėti esant dvi skirtingas kolekcijas. Papasakokite apie jas.

Marius: Pirmoji – Norse Magic (Šiaurės šalių magija). Šią kolekciją, kuriai būdingas rudas stiklas ir runų ženklai, sukūrėme 2015-aisiais – per penkis mėnesius po vieno vakarėlio, kurio metu ant prabangios medinės spintelės išsiliejo vaškas. Šis įvykis ir Viliaus konsultacijos Taro kortomis bei jo klientų poreikiai, tapo impulsu atsirasti SMELLS LIKE SPELLS. Na, o naujoji kolekcija – Major Arcana (Didieji Arkanai) buvo sukurta per dvejus metus. Užtrukome ilgiau, nes reikėjo daugiau gilintis, analizuoti augalus, Taro kortas, astrologiją. Didžiųjų Arkanų kortos, kitaip nei likusios 56 Taro kortos, rodo ne buitines aplinkybes, o gyvenimo kokybę – kas šiandien man aktualu, o kas ne. Kiekviena žvakė turi numerį, pavadinimą, bei pasižymi unikaliu kvapu, per kurį ir pabandėme atlikti mažą būrimą. Pasirinkit ir judu po vieną labiausiai patinkantį ir labiausiai nepatinkantį kvapą.

Pauostinėjus visas 22 Major Arcana žvakes, kai kurias iš jų ir po kelis kartus, galiausiai pasirinkau: labiausiai kvepianti – Nuosaikumas, o nemaloniausio kvapo – Įsimylėjėliai. Donatui labiausiai patiko kvapas Magas, o nepatiko – Paskutinis teismas. Šių kvapų interpretacijai Marius į pagalbą pasikvietė Vilių.

Vilius: Įsimylėjėliai – atrodytų, susiję su meile, o iš tikrųjų simboliškai yra susiję ne su pačiu meilės jausmu, o aklumu, apėmusiu įsimylėjus. Tai, kad šis kvapas nepatiko, reiškia, kad jau išgyventas ir praeitas toks gyvenimo etapas, kai vadovaujamasi aklai emociniais sprendimais: myliu-nemyliu, noriu-nenoriu, reikia-nereikia. Patikęs kvapas – Nuosaikumas – tai pamoka, kurią dar reikia išmokti: surasti vidinį balansą ir sveiką aukso vidurį visur kur. Vadinasi, pasitraukę nuo Įsimylėjėlių – nuo blaškymosi, nuo visiško minuso iki visiško pliuso, nuo kairės iki dešinės, nuo juodo iki balto – bandom atrasti vidinį status quo, kuris būtų fainas, ramus, neskubantis ir reiškiantis vidinę darną. Taigi užduotis yra išsiaiškinti, ko iš tikrųjų reikia – ne emociškai, o dvasiškai.

Donatui nepatiko Paskutinis teismas, o Paskutinis teismas yra lyg atsigavimo arba atsirefrešinimo momentas. Mes jo nepasieksime tol, kol neišmoksime Mago pamokos, kuri kalba apie ir mano ego, pasitikėjimą savimi kaip asmenybe. Magas moko pamokos: aš geriausias, aš fainiausias, mano sumanymai šauniausi, aš pirmas, aš vienintelis. Žvelgiant pagal zodiaką, reikia tapti Avinu, kuris bet kokioje situacijoje jaučiasi geriausias, pirmas ir varo pirmyn. Tai reikštų, kad visos gimstančios idėjos, visi sumanymai yra ok, tai yra teisingi keliai, tik reikia įsispirti sau į minkštą vietą, eit ir padaryt.

Labai taikli, esamą gyvenimo etapą atitinkanti interpretacija! O kaip gimė šie kvapai, kodėl jie būtent tokie?

Vilius: Kaip pavyzdį paimkim žvakę Nuosaikumas ir jos aromatą. Ką mes jame randame? Kalbėjom apie vidinę ramybę, vadinasi, čia turi būti levanda ir eukaliptas, kurie apvalo protą nuo nereikalingų nesąmonių. Žalioji arbata, kuri, kartu su mėta, suteikia ramybės ir calm down momentą. Žalioji citrina suteikia naujų troškimų, o rytietiškų prieskonių mišinys – nuo gvazdikėlių iki pipiriukų ir lauro lapų – suteikia šilumą arba vidinę ramybę. Štai taip mes kuriam receptą.

Judviem svarbu ir natūralumas, tiesa?

Marius: Mums svarbu nuosaikumas – balansas, kurį bandom rasti tarp to, kas žalia, ir kas ne žalia.

Vilius: Natūralumas ir nenatūralumas yra truputį dviprasmis dalykas. Pavyzdžiui, mums reikia muskuso, o natūralus muskusas išgaunamas iš gyvūnų lytinių liaukų ir PETA sako „ne, ne, ne!“. Mes šiuo atveju naudojame vadinamąjį baltąjį muskusą – kitų natūralių medžiagų mišinį, kurio kvapas prilygsta muskusui. Kitas pavyzdys – sakų pavidalo benzoinė derva, kuri netgi neturi cheminio analogo. Norint įdėti į namų kvapą, ją reikia ištirpdyti, nes kitaip kvapas nesklis.

Taip pat būtų galima kalbėti apie natūralių komponentų, pavyzdžiui, eterinių aliejų, alergenus. Alergenai ypač aktualu gaminant kosmetiką, juos aiškiai apibrėžia CLP ir REACH reglamentai. Kartais naudoti susintetintą kvapą yra saugiau negu natūralų. Tarkim, aš alergiškas natūraliam cinamonui, o sintetiniam – ne. Verta atkreipti dėmesį, kad sintetinant natūralaus kvapo analogą, stengiamasi jį sukurti saugų, kad niekas neprisiknistų, ir to analogo formulė bei savybės nekinta. Visai kas kita dirbant su natūraliomis medžiagomis, kurių partijos savybės priklauso nuo vietovės, augimo sezoną buvusių klimato sąlygų ir kt. Taigi skirtingų sezonų eterinių aliejų savybės skirsis.

Pakalbėkime apie SMELLS LIKE SPELLS pagrindinę žaliavą. Pasirinkote ne naftos produktą-parafiną, o sojų vašką.

Vilius: Taip, šis pasirinkimas objektyvus. Pirmiausia noriu šiek tiek paaiškinti sąvokas: organiška = gamtinės kilmės, o ekologiška = gamtinės kilmės + užauginta be trąšų, laikantis tam tikrų nuostatų. Taigi parafinas yra naftos produktas (ne organic), o soja – gamtinis (organic). Renkamės sojų vašką, kuris netgi turi košerinį sertifikatą. Sojų vaškas iš pagrindų organiškas, jį lengva nuvalyti, dega žemoje temperatūroje, taigi lėčiau ir ilgiau. Žinoma, net ir deginant sojų vašką, į orą išskleidžiamas CO2, nes tai neatsiejama nuo bet kokio degimo proceso. Visgi pastebim, kad deginant sojų vašką, oras tiek neįkaista, kiek nuo parafino, ir neištraukia tiek daug deguonies iš aplinkos. Nedeginam mes vis dėl to to benzo namie (juokiasi).

Taip pat nesirenkam ir palmių vaško, nes, nors jis gamtiškas, tačiau tikrai ne vegan – orangutanas į palmę jau neįsilips, o soja per sezoną atauga du kartus. Nenaudojam ir parafininių žvakių šerdžių, kurios gamintojams padeda sumažinti savikainą – tokiu atveju sojų vaškas arba vaško mišinys pilamas tik ant viršaus ir šonuose.


Sojų vaškas iš pagrindų organiškas, jį lengva nuvalyti, dega žemoje temperatūroje, taigi lėčiau ir ilgiau.


Smells like spells zalia gentis

Matau, žvakės gaminamos čia – dirbtuvėse. Kiek laiko užtrunka pagaminti vieną žvakę? Kaip vyksta procesas?

Marius: Į puodą telpa vaško penkioms žvakėms. Trukmė yra 2–3 valandos, priklauso nuo to, kas gamina – Viliaus tempai greitesni.

Vilius: Galime pasakyti kitaip – pagaminti vieną ar penkias žvakes, užtrunka tiek pat laiko. Jeigu būtų dešimt žvakių, tada procesas sulėtėtų, nes lėčiau tirptų vaškas. Pagrindinis žvakės pagaminimo laikas yra jos stingimo laikas, nes nenaudojam šaldytuvų, kuriuose vaškas stingsta ant smūgio. Natūraliai stingstant vaškui, mažesnė rizika, kad žvakėje susidarys oro tarpai, dėl kurių žvakė degdama įlūžta. Kad rizika sumažėtų dar labiau, vašką pilame per tris kartus, trimis sluoksniais.

Yra teorija, kad nepatinkančius eterinius aliejus verta jaukintis. Tvirtinama, kad nemalonūs kvapai rodo psichologinius blokus, o jų jaukinimasis tuos blokus įveikia…

Marius: Mes sakom priešingai.

Vilius: Taip. Skatinam išsirinkti patinkantį ir nepatinkantį kvapą. Patinkantį kvapą pasirenkame, nes, bent jau ezoteriškai, kūną tas kvapas traukia, jam jo reikia. Dabar ir naujos mitybos teorijos sako, kad valgyk, ką tu nori, tik neryk to šokolado plytomis. Davai viską darykim saikingai, su protu. Kam save prievartauti vardan sportinio intereso, kad prisijaukinsiu arba neprisijaukinsiu – koks to tikslas? Ar tikrai reikia nusiiminėti blokus ir būtent šitaip? Jeigu nepatinka rožė ir dvokia sena spinta arba babos kvepalais, tai galima išvedžioti, kad taip neprisileidi savo moteriškumo, ar ne? Taip, rožės aromatą galima naudoti kaip terapiją, bet moteriškumui skleisti yra ne tik rožė. Yra jazminas, vanilė, apelsinų žiedai ir dafiga kitų reikalų.

Taigi verčiau vadovautis tuo, kas malonu, ko norisi.

Vilius: Tikrai taip. Visa mūsų istorija apie tai – apie raganą. Ne baisią moterį su karpa ant nosies, seną ir neva išmintingą, o tą, kuri geba sau atsakyti į klausimą: kaip besiklostančio gyvenimo aš norėčiau? Reikia trupučio sąmoningumo ir gebėjimo pasukti pasaulį taip, kaip man reikia. Ir, kad jau durnai užsikabinom už rožės, tai ji taps atpirkimo ožiu – gal aš nenoriu būti ta rože, gal aš noriu būti apelsinų žiedais per seksualumą ir istoriją, kad apelsinų žiedai būdavo jaunosios vainikuose Italijoje? Arba aš labiau noriu greipfruto, o gal apelsino – visi apelsininiai ir greipfrutiniai kvapai vėlgi simbolizuoja seksualumą, nes senovėj ne obuolys buvo nuodėmė, o apelsinas.

Mūsų humoras šiek tiek grubus, bet mes bandom būti kritiški. Na, pavyzdžiui, meilė. Skandinavų mitologijoje matome, kad ji gali būti kelių rūšių, nes už meilę buvo atsakingos dvi ponios, dvi skandinavų dievybės. Viena buvo Frigė – ideali žmona, namų šeimininkė, namų atmosferos globėja ir visa ką, ir mes ją kartais grubiai pavadinam kotletų kepėja (Donatas pratrūksta juoku). Frigė buvo Odino žmona, o kita deivė – jo meilužė, kuri atsakinga už aistrą, meilę, romantiką ir seksą. Tai kokios aš meilės noriu?

Mišinio!

Vilius: Tada pradedam nuo to, ar yra bernas, ar nėra. Jeigu yra, tai davai bandom skatinti partnerystę. Jeigu nėra, ieškom naujo.

Marius: Bet sprendimas vis tiek mūsų, o ne „atverk ten savo kažką“.

Vilius: Fsio, pas tave yra blokas, atvėrinėjam dabar (juokiamės).

Donatas: Keturis metus vieną žvakę uostai.

Vilius: Ir 7 metus ant kušetkos pas terapeutą pokalbiukų. Ir tada dar 5 metus uostyt rožę, nes (trepsi koja) jopšikmat – vis tiek turi pradėt patikt.

Donatas: Vis tiek pramuš, anksčiau ar vėliau (juokiamės).

Vilius: Dar tos menamos konsultantės, skatinančios uostyti nepatinkantį kvapą, galima paklausinėti. O tai kokia rožė? Kokio regiono? Kokio derliaus? O kada auginta? Damaskinė? O gal užteks lietuviškos iš babos darželio?


Visa mūsų istorija apie tai – apie raganą. Ne baisią moterį su karpa ant nosies, seną ir neva išmintingą, o tą, kuri geba sau atsakyti į klausimą: kaip besiklostančio gyvenimo aš norėčiau?


Smells like spells zalia gentis

Kalbant apie kritinį mąstymą – koks žvakės poveikis, kai žmogus kažkuo tiki ir tuo atveju, kai nusiteikęs itin skeptiškai? Kiek, jūsų manymu, aktyvus savitaigos momentas?

Vilius: Manau, kad mes netgi pradedam nuo savitaigos momento. Burtai prasideda čia (rodo į smilkinį), o žvakė ar kiti elementai yra priedas, kurį nusipirkau, nes jopšikmat, noriu aš tos naujos meilės. Pasiimu tą žvakę ir ji, kaip įrankis, priverčia mane sustoti, pasižiūrėti įdėtą instrukciją ir pagalvoti. Kokių naujų gyvenimo aplinkybių aš iš tikrųjų noriu? Kaip tas mano bernas turėtų atrodyt? Aukštas, gražus, plačių pečių ar senesnis, storesnis, praplikęs?

Marius: Butas dar!

Vilius: Aha, butas, ar yra? O Lexus‘as? O kaip aš įsivaizduoju tą partnerystę? Kaip aš įsivaizduoju laimės sąvoką? Ką aš po savęs noriu palikti? Noriu aš tų vaikų ar nenoriu? Reikės tuose santykiuose pinigų ar nereikės? Galų gale, kiek laiko tai turi trukti? Tai ir yra didžioji magija, o žvakė, jeigu ką, tai ir yra tik žvakė (juokiamės).

Kai mes pagalvosim, susirašysim ant lapo ir paleisim tą mintį – taip, galbūt paleisim uždegdami degtuku žvakę ir tik per tam tikrą Mėnulio fazę. O kodėl yra tiek daug taisyklių arba ritualinių sąlygų, kad kažkas įvyktų? Tam, kad žmogus investuotų kuo daugiau savo noro. Juk galiu viską daryti atmestinai: „ai, nu davai, pyst – uždegu, ir dabar bus“, o galiu vaikščioti savaitę iki tam tikro Mėnulio, laukti penktadienio pavakario, nes tuo metu patekės Venera. Viskas – penktadienis, priešpilnis, aš jau savaitę nerime ir koncentruoju mintį, kaip aš degsiu… Taigi, aišku, tikėjimas – nori ar nenori – jis padeda.

Ar patys kūrėte SMELLS LIKE SPELLS dizainą?

Marius: Turėjome aiškią viziją, kurią išpildyti padėjo dizaineris Edvardas Kavarskas. Mūsų nuomone, šiuo metu jis yra bene garsiausias Lietuvoje pakuotės dizaineris. Jis pats sakė, kad su mumis buvo žiauriai lengva dirbti, nes mes žinojome, ko norime. Vadovavomės požiūriu Less is more, nenorėjome, kad būtų kažko per daug, perkrauta, pigu. Kuriant naująją kolekciją dirbome su dizaineriais Edvardu Kavarsku ir Agne Šutrikaite.


Vadovavomės požiūriu Less is more, nenorėjome, kad būtų kažko per daug, perkrauta, pigu.


Grįžote iš SMELLS LIKE SPELLS pristatymo Latvijoje. Tikriausiai esate užmezgę ir daugiau ryšių su užsienio šalimis bei dalyvaujate tarptautinėse parodose?

Marius: Taip, užmezgėme ryšius ne tik su Latvija, bet ir Prancūzija, Vokietija, JAV, Japonija, kitomis pasaulio šalimis. Esame išskirtiniai, todėl liekame pastebėti ir įvertinti. Pavyzdžiui, rugsėjį dalyvavome Maison & Objet parodoje Paryžiuje, kurioje tilptų turbūt 10 Litexpo parodų rūmų. Prie mūsų stendo Home Fragrance sektoriuje priėjo ponia ir ponas, kurie pasakė, kad šioje parodoje lankosi jau 20-tą kartą ir SMELLS LIKE SPELLS jiems – pirmas atvejis, kai viskas yra kitaip: pradedant istorija, baigiant tuo, kad mūsų kvapai nėra tiesiog dabartinių mados tendencijų atspindys. Mūsų kvapai yra kitokie, nes jie turi istoriją, idėją ir prasmę.

Visiškai pritariu – esate išskirtiniai. Ačiū Jums už pokalbį ir dovanas!



Po šio pabendravimo likau su ryškiais įspūdžiais, o namai pasipildė dviem magiškais gyventojais. Tai – namų kvapas Mimiras ir kvapioji žvakė Nuosaikumas:

Smells like spells zalia gentis
Smells Like Spells rankų darbo namų kvapas iš Norse Magic kolekcijos – Mimiras. Kvapų piramidės viršuje – mipirmėtės ir šaltmėtės, kurias vejasi gaivūs jūros purslai, eukaliptai ir mažos Smells Like Spells paslaptys.
Smells like spells zalia gentis
Mimiras skirtas skubantiems, lekiantiems, besivejantiems. Gyvas, kintantis ir magiškas Mimiras kartu su atliktu ritualu, tikima, padeda išlaikyti skaidrias mintis ir protą, rasti išeitį keblioje padėtyje, lavinti intuiciją ir išgirsti savo vidinį balsą, taip pat – pasiekti harmoniją su savimi ir pasauliu. Šio namų kvapo sudėtyje nėra alkoholio, o kvepia jis net iki 5 mėnesių!

Daugiau Norse Magic namų kvapų – čia.

Smells like spells zalia gentis
Kvapioji sojų vaško žvakė iš Major Arcana kolekcijos – Temperance/Nuosaikumas. Kvapų piramidėje harmoningai dera visa puokštė aromatų, uoslę džiugina žalioji arbata, mėtos, žaliosios citrinos, levandos, eukaliptai ir rytietiški prieskoniai. Žvakė įpakuota į elegantišką dėžutę, kurioje yra visų Didžiųjų Arkanų kortų paaiškinimai bei išsamus paaiškinimas apie pasirinkto kvapo žvakę. Šiuo atveju, žvakė Temperance, remiantis Taro kortų archetipais, padeda judėti link absoliutaus vidinio asmenybės balanso, harmonijos ir darnos. Gebėjimo sušildyti tai, kas šalta ir atvėsinti tai, kas karšta, gebėjimo užglaistyti aštrius kampus bei užaštrinti perdėm aptakias gyvenimo formas. Nuosaikumo archetipas simbolizuoja gebėjimą sulieti į harmoningą vienį tai, kas kartais atrodo kardinaliai nedera tarpusavyje. Nuosaikumas taip pat skatina paklausti savęs: ar aš kaip asmenybė iš tiesų spinduliuoju vien harmoniją ir nesėju destrukcijos, dėl kurios kartais kaltinu aplinką?
Smells like spells zalia gentis
Reikia nepamiršti, kad žvakė – tik įrankis. Siekiant pokyčių, reikia ir paties žmogaus įsitraukimo – noro, laiko ir dėmesio. Kad būtų lengviau, kartu su žvake pateiktos specialios afirmacijos – pozityvūs teiginiai, kuriuos kartojant, šie įsirašo į pasąmonę kaip mintis ir gyvenimą keičiančios programos. Afirmacijos – kaip raumenys, kuriuos lavinant, įgyjama vis daugiau galios.

Daugiau Major Arcana kvapiųjų žvakių – čia.



Unikalių SMELLS LIKE SPELLS gaminių įsigyti gali:

  • SMELLS LIKE SPELLS e. parduotuvėje arba dirbtuvėse: Mėsinių g. 7, Vilnius.
  • SMELLS LIKE SPELLS partnerių parduotuvėse internetu bei Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje ir daugybėje mažesnių Lietuvos miestų. Visas sąrašas – čia.
  • Šie burtai sklinda, tad nenustebk, jei keliaujant po platųjį pasaulį, SMELLS LIKE SPELLS grožybių pamatysi ir prabangiame Paryžiaus butike!

Parašykite komentarą