Su minimalizmo filosofija susipažinau maždaug prieš penkerius metus. Tuomet supratau, kad karts nuo karto minimalizmu vadovavausi intuityviai – jausdama chaosą viduje, pirmiausia atlikdavau generalinę tvarką namuose. Tai įnešdavo daugiau aiškumo ir ramybės. Visgi, net susipažinus su minimalizmo filosofija, pritrūkdavau nuoseklumo, gan lengvai atkrisdavau į perteklių: daiktų, veiklų, norų, minčių etc.
Buvo tarpsnių, kai pertekliaus nejučia griebdavausi norėdama pasijusti saugesne ir labiau įsižeminusia. Žinoma, tai suvokiau tik pažvelgdama atgal – aiškiai mačiau ryšius tarp daiktų kaupimo ir tam tikrų gyvenimo įvykių. Visgi besisukant pertekliaus karuselėje neišvengiamai ėmė kirbėti noras pakeisti kursą – imti judėti link Mažiau. Nes būtent minimalizmas ir lėtesnis gyvenimo tempas suteikia galimybes gyventi didesnėje harmonijoje su savimi ir aplinka. Tuo tarpu perteklius veikia priešingai – net jeigu pasąmonė iš pertekliaus tikisi saugumo, iš tikrųjų auga chaosas. Tai, ko gero, ypač jaučia jautresnės prigimties žmonės. Didelis kiekis daiktų, minčių, prisiminimų ir netvarkos trukdo susikaupti, susidėlioti prioritetus ir savu tempu judėti pirmyn.
2021-ieji prasidėjo su dideliu noru rimtai ir ilgam/visam laikui prisijaukinti minimalizmą.
- Pirmiausia nusprendžiau (beveik) liautis rašyti natūralios kosmetikos apžvalgas. Mat rašydama apžvalgas ir dar dirbdama kosmetikos įmonėje, kur sistemingai gaudavau kosmetikos priemonių pavyzdžių, turėjau nemenką kosmetikos perteklių. Juo dalinausi su šeimos nariais ir draugais, kol pasiryžau koreguoti tinklaraščio kryptį ir paleisti pagavusią inerciją. Dabar, turėdama mažiau naudojamos kosmetikos ir jos atsargų, jaučiu didesnį pasitenkinimą. Paradoksas, bet turėdama mažiau, grožio procedūromis užsiimu netgi dažniau!
- Kiek vėliau prisiminiau du įkvepiančius minimalistus Joshua Fields Millburn ir Ryan Nicodemus. Prieš keletą metų pažiūrėjau jų filmą, kurio apžvalga pasidalinau tinklaraštyje: Minimalism: A Documentary About the Important Things. Šį kartą Netflix platformoje peržiūrėjau naująjį jų filmą The Minimalists: Less Is Now. Abiejuose dokumentiniuose filmuose atsikartoja ta pati esminė mintis – „Kiekvienas daiktas gyvenime turi tarnauti ir pridėti vertės“. Iš paskos seka dar viena mintis – „Mylėkime žmones ir naudokime daiktus, nes priešingas elgesys niekada nepasiteisina“. Žvelgiant plačiau, minimalizmas yra kelias į sąmoningą, prasmingą ir aplinkai draugišką gyvenimą. Šis gyvenimo kelias nėra tobulas ir lengvas, tačiau paprastas. Jis sustabdo bėgimo ir vartojimo beprotybę.
- Pažiūrėjus minimalistų filmą, panorau žengti toliau – pradėti klausyti jų tinklalaidės. Radau beveik 300 įrašų ir nusprendžiau klausyti nuo pat pradžių. Įžanginis įrašas sukurtas 2015 gruodžio 31–ąją. Taip prasidėjo mano nuosekli kelionė į minimalizmą, apimsiantį daugelį gyvenimo sričių.
Podcast 000 | Who Are The Minimalists?
Akcentas: „Aš neturiu daug daiktų, o tai, ką turiu, yra iš tikrųjų vertinga. Kaip minimalistui, kiekviena nuosavybė, ar tai būtų automobilis, ar drabužiai, ar baldai, ar virtuvės reikmenys, viskas turi savo paskirtį. Kaip minimalistui, kiekvienas daiktas tarnauja konkrečiam tikslui arba teikia man džiaugsmo. Viso kito atsisakau.“
Mano pamąstymas: atsisakant perteklinių daiktų, labai svarbu žvelgti per tvarumo prizmę. Nepulkim visko tiesiog mesti į šiukšlių konteinerį. Daiktus parduokime, dovanokime, atiduokime labdarai, mainykime, išrūšiuokime, išvežkime į stambiagabaričių atliekų aikšteles.
Akcentai: „Reikėtų atrasti svarbius dalykus, esančius už daiktų. Galime atsisakyti visų daiktų ir vis tiek jaustis apgailėtinai. Minimalizmo esmė yra atrasti dalykus, kurie iš tikrųjų suteikia vertės gyvenimui. Galima pradėti iškeisti laiką – užuot skyrus daiktus, pradėti jį skirti sveikatai, santykiams, aistringiems pomėgiams, augimui, bendradarbiavimui.
„Tu negali pakeisti tave supančių žmonių, bet tu gali pakeisti tave supančius žmones. Tai reiškia, kad žmonių nereikia „taisyti“, tačiau galima pasirinkti žmones, kurių vertybės, troškimai ir pasirinkimai labiau atitinka mūsiškius.“
Šioje tinklalaidėje Joshua ir Ryan taip pat pasidalino nuoroda į 31 vieną patarimą, vedantį minimalistinio gyvenimo būdo link. Skirsiu jam laiko, o tuomet judėsiu prie antrojo tinklalaidės įrašo.
Šis įrašas skirtas technologijoms. Kaip jas minimizuoti be baimės, kad kažką praleisi? Kaip sako Joshua, socialiniai tinklai gali tarnauti kaip priemonė, leidžiantis dalintis informacija, arba kaip Bermudų trikampis, į kurį įstringame, vis judėdami nuo vieno socialinio tinklo prie kito, vis tikrindami informacijos srautą. Svarbiausia yra stebėti savo intencijas, ką veikiame socialiniuose tinkluose ir apskritai naudodami medijas. Ar tai betikslis ekranų mirgėjimas, ar veiksmas, turintis konkretų tikslą? Nufotografuoti gamtovaizdį? Parašyti mylimiems žmonėms? Pasinaudoti navigacija? Tai yra mūsų atsakomybė paklausti, kodėl ir kam naudojame technologinius įrankius.
Kuomet technologijos vargina, galima laikinai atsisakyti tam tikrų įrenginių ir programų. Pabuvę be jų, galime įvertinti realų jų poreikį ir atsisakyti visam laikui arba pradėti naudotis mažiau/sąmoningiau.
Joshua primena, kad mes visada ką nors praleisime ir tai yra normalu. Nepriklausomai nuo to, ką veikiame, ir kiek informacijos per save perleidžiame.
Joshua pripažino, kad buvo priklausomas nuo savo telefono. Taip pat suprato, kad pernelyg intensyviai naudodamasis telefonu ir siekdamas bendrauti su draugais, esančiais toli, neretai būdavo atsijungęs nuo žmonių, esančių šalia. Dar vienas dalykas, kurį pastebėjo, laikinai atsisakęs telefono, kad automatiškai čiupdamas už kišenės ir joje nerasdamas telefono, pasijausdavo nesaugiai. Telefonas buvo priemonė, užtikrinanti saugumą – tarsi vaikui žaislas. Ketvirtasis pastebėjimas – kai telefonu naudojamasi ne su intencija, ne su konkrečiu tikslu, tuomet naudojimasis tampa impulsyviu: reaguojant į kiekvieną telefono pranešimą ir pyptelėjimą. Paskutinioji, penktoji problema buvo ta, kad išmanusis telefonas vertė jausti netikrą skubumo jausmą – o kas, jeigu kažkam manęs reikės būtent dabar?!
Šie atradimai padėjo pradėti naudotis telefonu tikslingiau: ištrinti kai kurias aplikacijas, išjungti garso ir vaizdo pranešimus; bendraujant su draugais telefoną palikti namuose ar automobilyje; būnant namuose telefoną laikyti tam tikroje vietose ir naudotis tik joje, o ne nešiotis visur. Joshua niekad nerašo žinučių vairuodamas, nesinaudoja telefonu tualete ir lovoje.
BUS PILDOMA.