Mane užlieja jauki šiluma vien nuo minties, kad už kelių dienų vėl atsidursiu Mandala festivalyje. Grįšiu į šią atradimų oazę praėjus 4 metams po pirmojo apsilankymo.
Tais metais nekantravau greičiau nuvykti į festivalį ir pavaikščioti karštomis žarijomis. Iki šiol atsimenu malonią žarijų vėsą. Atsimenu ir sufijų šokį tamsoje. Paskaitą apie moteriškumą ir Mėnulį. Ir… daug kitų dalykų.
Šiais metais noriu panirti į šamaniškų būgnų virpesius, į gongų gaudesį bedugnėj vidurnakčio tamsoj, į gamtos glėbį. Ir… daug kitų dalykų.
Ir štai, artėjant renginiui, kalbinu Mandala festivalio organizatorę Sigitą, kurią šiltai besišypsančią matote nuotraukoje :) Taigi nuoširdžiai – apie projekto ištakas, gimimą, dalyvių patyrimus.
Kaip ir kodėl gimė Mandala?
Ilgą laiką domėjausi įvairiomis dvasinėmis praktikomis, meditacijomis. Man patiko žmonės, kurie praktikuoja meditaciją, yra kažkuo tikintys – jie atrodė laimingesni, jų akys labiau žibėjo, nuo jų sklido vidinė ramybė.
Studijuodama psichologiją Škotijoje, Glazgo universitete, pradėjau labiau domėtis mokslu bei mokslinėmis tiesomis. Tačiau naujos žinios netrukdė medituoti, juo labiau, kad sužinojau, jog psichologai taip pat taiko meditaciją kaip terapinę priemonę. Beje, studijų laikais laimėjau stipendiją moksliniam tyrimui – pati tyriau meditacijos efektyvumą.
Galiausiai, 2010 m. vasarą, draugas pasikvietė važiuoti kartu į dvasinių praktikų festivalį Gara Vasarą. Festivalis mane nepaprastai sužavėjo ir įkvėpė. Žmonės festivalyje dalijosi įspūdžiais apie tai, kad daug suprato, išsprendė kai kurias problemas, pasikrovė energijos – jie tiesiog švytėjo. Supratau, kad to trūksta Lietuvoje. Juk Lietuva turi daug problemų. Jau vien alkoholizmo ir savižudybių statistika rodo, kad tikrai nepirmaujam pagal laimingumo lygį.
Manau, kad tame festivalyje ir užsimezgė Mandalos vaisius, kuris gimė 2011 m. vasarą. Tai buvo pirmasis tokio pobūdžio festivalis Lietuvoje. Remdamasi žiniomis, įgytomis studijuojant psichologiją, ir savo gyvenimiška patirtimi, sukūriau savąjį festivalio modelį.
Festivalyje yra 4 erdvės – psichologinė, dvasinė, kūrybinė ir kūno.
Užsiėmimai ir paskaitos šiose erdvėse suteikia žinių ir parodo būdus, kaip būti laimingesniems ir sveikesniems. Atsipalaidavimui ir gero laiko praleidimui vakarais vyksta koncertai.
Kodėl festivalis gavo būtent tokį vardą – Mandala?
Aš pati piešiu mandalas. Jos man labai patinka. „Mandala“, išvertus iš sanskrito kalbos, reiškia ratą, diską, sferą. Plačiąja prasme šis žodis reiškia dėsningumą arba simetrišką struktūrą, išsidėsčiusią apie visa apjungiantį centrą.
Mandala – tai harmonijos ir vienybės simbolis.
Festivaliu noriu įnešti daugiau harmonijos į žmonių gyvenimus. Mandaloje įgyjamos žinios bei įgūdžiai padeda kurti geresnį ir laimingesnį gyvenimą. Žinoma, vien nuvykti į festivalį neužtenka. Grįžus namo įgytas žinias reikia taikyti ir toliau domėtis: galbūt pradėti medituoti namuose ar taikyti psichologų rekomenduojamas technikas, problemų sprendimo būdus.
Papasakokite pavyzdžių apie transformacijas, kurias žmonėms įkvėpė Mandala festivalis.
Žinau merginą, kuri vyko į Mandalą ne vienerius metus, o dabar ji pati pakeitė profesiją, tapo koučere.
Taip pat visai neseniai Facebooke pamačiau, kad viena dalyvė, kuri per pirmąją Mandalą buvo savanorė, o vėlesniais metais ir vėl lankėsi, dabar keliauja po Indiją, po šventas vietas.
Praėjusiais metais ypatingai apsidžiaugiau, kai prie manęs priėjusi porelė papasakojo, kad susipažino per Mandalą festivalį, labai įsimylėjo, susituokė ir ant žiedų išsigraviravo žodį Mandala. Jie labai džiaugėsi, kad festivalis juos suvedė.
Tai jau 7–oji Mandala. Kaip ji auga ir keičiasi?
Užsiėmimų erdvių nekeičiu – jos tokios ir turi būti, kokios yra dabar. Na, o jei smarkiai išaugtų dalyvių skaičius, pridėčiau papildomų erdvių, pavyzdžiui, savęs tobulinimo erdvę. Joje būtų užsiėmimai, kurių negalime pavadint nei psichologiniais, nei dvasiniais. Vienais metais buvau sukūrusi papildomą bendruomenės, diskusijų erdvę.
Kuo toliau, tuo kruopščiau atrinkinėju mokytojus ir grupes. Visuomet stengiuosi pasikviesti žymesnių mokytojų, kurie turi daug metų patirties.
Šiais metais į festivalį atvyksta daug savo srities profesionalų ne tik iš Lietuvos, bet ir iš užsienio – Latvijos, Anglijos. Taip pat, šiais metais daugiau šoksim ir netgi turėsim didžėjų iš Latvijos, kuris nustebins specialia indiškos muzikos programa.
Nuo praėjusių metų turime knygų mainyklą. Galima atsivežti perskaitytas knygas ir išmainyti jas į kitas.
Beje, jau antrus metus iš eilės esame sodyboje prie ežero, kurioje galima užsisakyt kambarius. Anksčiau tokios galimybės nebuvo. Pasirodo, visi labai nori lovų ir komforto, tad kambariai tiesiog išgraibstomi, jų nelieka. Ateityje turbūt reikės dar didesnės sodybos su dar daugiau kambarių. Šioje sodyboje yra net pramogų vaikams – sūpynės, krepšinis, tinklinis.
Įsivaizduokime smalsų, tačiau šiek tiek skeptišką šio pokalbio skaitytoją. Kodėl jis turėtų nerti į Mandalos festivalio erdvę?
Aš pati esu racionalus žmogus ir remiuosi mokslu. Turiu socialinės psichologijos magistrą. Psichologija yra grįsta moksliniais tyrimais. Visos terapijos, žinios, įžvalgos yra tiriamos ir patvirtinamos eksperimentais, remiamasi statistika. Na, o dvasinės praktikos yra grįstos tikėjimu, tačiau moksliniai tyrimai rodo, kad religingi žmonės yra laimingesni. Meditacijos efektyvumas taip pat yra tiriamas ir patvirtintas mokslininkų. Kūryba yra laikoma ne tik kaip gera terapinė priemonė, bet ir puiki terpė savirealizacijai. Pagal žymų psichologą Abraham Maslaw, saviraiška (ang. self-actualization) žmonėms yra ypatingai svarbi. Kūno erdvėje paskaitas veda net vakarų medicinos atstovai. Masažų bei įvairių mankštų nauda yra pripažinta jau seniai ir visuotinai. Beje, sportuojant ar šokant išsiskiria laimės hormonas. Sportuojant mažėja streso hormonų (adrenalino, kortizolio ir kt.) bei daugėja tokių hormonų kaip endorfinai – šie hormonai mažina skausmą bei kelia nuotaiką netgi iki euforijos lygio.
Taigi Mandaloje kiekvienas randa tai, kas jam priimtina ir atitinka gyvenimo filosofiją.
Ačiū už pokalbį, Sigita!
Daugiau apie renginį – Čia!
Renginys Facebooke – Čia!
Renginio programa – Čia!
Lašelis vaizdų iš Mandala festivalio prieš 4 metus: