#ad
Ilgus metus apie magnį būčiau galėjusi pasakyti tik tiek, kad jį reikia vartoti tuomet, kai sportuojant, plaukiojant ar miegant kartojasi raumenų mėšlungis. Apie kitas jo funkcijas sužinojau domėdamasi nuovargio ir dirglumo priežastimis bei savigalbos būdais. Pasirodo, magnis ne tik padeda palaikyti normalią raumenų funkciją, bet ir:
- Palaikyti normalią nervų sistemos veiklą;
- Palaikyti normalią psichologinę funkciją;
- Mažinti pavargimo jausmą;
- Palaikyti normalią energijos apykaitą ir baltymų sintezę;
- Palaikyti normalią kaulų ir dantų būklę;
- Išlaikyti elektrolitų pusiausvyrą.
Esant magnio trūkumui, galimas ne tik raumenų mėšlungis (spazmai) ar tirpimas, bet ir dirglumas, nerimas, emocinis nestabilumas, miego sutrikimai, nuovargis, silpnumo pojūtis, eisenos ir orientacijos sutrikimai, pablogėjusi dėmesio koncentracija ir atmintis, virškinimo sutrikimai, širdies ritmo sutrikimai ir kt. Magnio turi tamsiai žalios spalvos daržovės ir žalumynai, ankštiniai, kakava ir juodasis šokoladas, grūdiniai produktai, riešutai, saulėgrąžų sėklos, bananai, taip pat gyvūninės kilmės produktai. Visgi svarbu atsižvelgti į individualią mitybą, organizmo ir gyvenimo būdo ypatumus. Magnio stoka gali atsirasti ne tik dėl nevisavertės mitybos, bet ir dėl itin intensyvaus sporto, sutrikusio magnio įsisavinimo ar nuolat patiriamo streso. Blogiausia, kad nuolat patiriant stresą ir mažėjant magnio atsargoms organizme, didėja nuovargis ir dirglumas, dėl kurio patiriama dar daugiau streso. Taip pat gali sutrikti miego ritmas ir užburtas ratas užsidaro – simptomai sunkėja ir gali privesti iki chroniškų būsenų.
Dar labiau susidomėjau magniu, kai išgirdau, kad pasaulyje yra praktikuojamas magnio vartojimas didesnėmis dozėmis vietoj antidepresantų ar vaistų nuo nerimo sutrikimų. Apie tai pakalbėjau su psichikos sveikatos specialiste – ji tvirtino su savo pacientais tokio gydymo nepraktikuojanti ir nesusidūrusi su moksliniais tyrimais šia tema. Visgi patikino, kad esant dideliam dirglumui ir nuovargiui, įprastos magnio dozės tikrai nepakenks, lygiai kaip ir B grupės vitaminų, vitamino D ar omega-3 riebiųjų rūgščių papildai. Taigi, siekdama pažaboti dirglumą, ėmiau vartoti magnį. Iš pradžių rytais, nes tuo metu vartojau ir geležies papildus, kurie, kaip skaičiau informaciniame lapelyje, neturėtų būti vartojami kartu su magniu ar pieno produktais, nes pastarieji apsunkina geležies įsisavinimą. Pabaigusi geležies kursą, magnio vartojimą perkėliau į vakarą. Ta proga nusprendžiau išbandyti magnio papildą su vyšnių sulčių milteliais, zizifų datulėmis bei glicinu – miltelius CHERRY NIGHT geresniam miegui iš www.NEWCRUCH.com. Jie vartojami po kupiną šaukštelį / apie 6 g. Šiame papilde magniui talkina ir kitos, mažiau žinomos ir ištyrinėtos medžiagos. Viena iš jų – aminorūgštis glicinas, kurios poveikis sietinas su nemigos, nerimo, įtampos simptomų lengvinimu.
Rodyti sudedamąsias dalis
Tiesa, turiu pripažinti, kad ne iš karto „suvedžiau galus“, kaip magnis susijęs su geresniu miegu. Tačiau viskas labai logiška – jeigu magnis teigiamai veikia nervų sistemą ir psichologinę funkciją, prieš miegą suvartotas papildas padeda kokybiškiau pailsėti, o ilgainiui apskritai suteikia daugiau stabilumo, kuris teigiamai veikia miego ritmą ir kokybę, bendrą nuotaiką. Nors nemiga manęs nekankina, tačiau įsigijusi išmaniąją FITBIT apyrankę ir pradėjusi stebėti miego fazes, pamačiau, kad naktį pernelyg dažnai nubundu, taip pat stipriai svyruoja gilaus miego laikas – kartais jis gąsdinančiai trumpas. Ilgesnį laiką vartojant magnio papildus, atkreipiau dėmesį, kad naktinių nubudimų skaičius sumažėjo, o kai kuriomis naktimis jų nebuvo visai (pastaba: mikronubudimai, trunkantys laabai trumpai, būdingi net pačiam idealiausiam miegui ir yra visiškai normalu; plėtodama temą omenyje turiu kiek ilgėlesnius nubudimus, kurie yra neramaus miego požymis). Taip pat magnio papildai padėjo sumažinti ir klasikinį magnio trūkumą išduodantį simptomą – raumenų mėšlungį. Su juo karts nuo karto susidurdavau baseine tobulinant plaukimo judesius, pavyzdžiui, stengiantis smarkiau išmušti vandenį pėdomis.