Noras išbandyti menstruacinę taurelę kirbėjo jau keletą metų. Daugelio moterų atsiliepimai yra net labai teigiami, gailimasi tik dėl to, kad menstruacinės taurelės neatrado anksčiau. Ir visgi leidau, kad viršų imtų dvejonės. Pavyzdžiui, man užkliuvo komentaras, kad taurelė yra puikus dalykas ir tik vieną kartą pavedė. Na, man ir tas vienas pavedimas atrodo daug… Ilgainiui pačių taurelių Lietuvos rinkoje atsidaro ne tik skirtingų prekės ženklų ir dydžių, bet ir pradėta kalbėti apie tai, kad taurelė gali neatitikti gimdos kaklelio aukščio, kuris gali būti žemas, vidutinis ir aukštas.
Klaustukų radosi ir daugiau. Dabar tai atrodo natūralu – menstruacinė taurelė skiriasi nuo įprastų higienos priemonių, tad tik išbandžius bei įgudus galima ištirpdyti tiek klausimus, tiek dvejones. Juk ir įprastos higienos priemonės pirmuosius kartus atrodė keistos ir prie jų reikėjo priprasti. Ir štai menstruacinės taurelės išbandymo diena išaušo – prasidėjus karantinui toptelėjo mintis, kad leidžiant laiką namuose, išbandyti taurelę yra ypač palanku. Taigi parašiau laišką vienai iš zero waste parduotuvių, jeigu tiksliau, e. parduotuvės NULA įkūrėjoms – Ramonai ir Rasai. Netrukus gavau itin draugišką bei šiltą atsakymą, o už kelių dienų ir siuntinuką su norimais išbandyti zero waste produktais – NÜDIE menstruacinę taurelę ir metalinį daugkartinį skustuvą (apie jį bus atskira apžvalga). Tiesą pasakius, nors karantino metu bendravau su gan daug įmonių, bet NULA siuntinuko laukiau labiausiai. Tiesiog abu dalykėliai buvo labai ilgai norimi ir niekaip nepamirštami, tačiau atidėliojami dėl kylančios dvejonės: ar pavyks prisijaukinti?
Apie NÜDIE menstruacinę taurelę
Nüdie – higieniška, daugkartinė, itin švelni bei minkšta ir visai nejuntama menstruacinė taurelė, pagaminta iš hipoalerginio minkšto medicininio silikono. Sudėtyje nėra toksinių medžiagų, latekso, BPA. Taurelė gali tarnauti net iki 10 metų, taip pakeisdama daugiau nei 2000 įklotų ar tamponų. Kitaip nei tamponai, taurelė nesausina makšties ir išlaiko natūralią jos pH pusiausvyrą. Kitaip nei įklotai, ji neskleidžia kvapo ir nešiugžda. Taurelė neteršia gamtos didžiuliu kiekių neperdirbamų medžiagų, kurios reikalingos įklotams ir tamponams pagaminti. Tinka ir sportuojant, plaukiojant, keliaujant.
10% pelno nuo kiekvienos taurelės pardavimo, taurelės gamintojai &SISTERS skiria labdaros organizacijoms, padedančioms merginoms ir moterims besivystančiuose kraštuose pasirūpinti mėnesinių higienos priemonėmis, bei taip pilnavertiškiau jaustis ir dalyvauti visuomenės gyvenime (plačiau).
NÜDIE menstruacinės taurelės rinkinį sudaro:
- menstruacinė taurelė
- medžiaginis maišelis jai įdėti
- instrukcinis lapelis.
Menstruacinės taurės jaukinimosi ypatumai
Menstruacinė taurelė turi išsamią instrukciją, kuri padeda atsakyti į kylančius klausimus ir kuo sėkmingiau pradėt ja naudotis.
Prieš naudojant taurelę, ją reikia kelioms minutėms pamerkti į verdantį vandenį ir pavirinti. Taip taurelė dezinfekuojama. Tą pačią procedūrą reikia atlikti po kiekvienų mėnesinių, mėnesinių eigoje taurelę pakanka išplauti.
Pirmuosius kartus dedantis taurelę, rekomenduojama naudoti lubrikantą, kad įsidėti būtų lengviau. Taurelę galima įsidėti keliais būdais – kaip suspaustą U raidę arba įspaudus viršutinę taurelės dalį link vidurio.
Įdėjus taurelę, ji vėl išsiskleidžia, tačiau jai reikia šiek tiek padėti, kad išsiskleistų ir priglustų tolygiai, sudarydama vakuumą, apsaugantį nuo prabėgimo. Tai galima padaryti taurelę pasukant ar truktelint, kol pasigirsta vakuumo garsas.
Patį pirmą kartą taurelę įsidėjau nenaudodama lubrikanto, pirštais suspaudama kaip U raidę. Taurelės pasukti nepavyko, tačiau pamaniau, kad taurelė tinkamai įsistatė. Klydau – vis turinys atsidūrė ne taurelėje, o už jos kraštų…
Antrą kartą taurelę įstatinėjau kitu būdu – įspausdama viršutinę briauną link vidurio. Taip įstatyta taurelė išsiskleidė gerokai sklandžiau, tačiau dar ne tobulai – šioks toks prabėgimas vis tiek liko, nes ir šį kartą taurelės nepasukau.
Likusius kartus taurelę vėl įstatinėjau labiau pasiteisinusiu būdu, t. y. įspausdama jos briauną link vidurio. Taip pat, kad taurelė pilnai išsiskleistų, truktelėdavau, kol pasigirsdavo vakuumo garsas, o tuomet vėl stumtelėdavau, kad atsidurtų kiek giliau. Kelis kartus taurelę pavyko įsidėti ne iš karto, nes ji per greitai išsiskleisdavo, t. y. dar nespėjus įstatyti. Taip pat, kai truktelėdavau, kad pasigirstų vakuumo garsas, kartais truktelėdavau per stipriai ir taurelę tiesiog išimdavau. Šias pratybas labai palengvino lubrikantas – pradėjus naudoti taurelę, kol nėra įgūdžių, jis tikrai labai praverčia!
Gera žinia ta, kad nuo trečiojo karto, kai įsitikindavau, kad taurelė pilnai išsiskleidė ir susidarė vakuumas, prabėgimų nebebuvo. Dėl ramybės ir toliau papildomai naudojau įklotus.
Gerokai lengvesnė dalis pasirodė menstruacinės taurelės išėmimas. Taurelė įsistato ne taip giliai kaip tamponas ir turi specialų antgaliuką – jį lengvai truktelėjus, vėlgi pasigirsta vakuumo garsas ir suėmus taurelę už specialaus antgalio ir kraštelio, ji lengvai išsiima. Pirmus kartus atrodė, kad vakuumas niekaip neatšoka ir taurelės antgalį tiesiog nutrauksiu :) Tačiau labai greitai atsiranda pajautimas, kaip taurelę truktelėti ar pakreipti efektyviausia. Išlaistyti taurelės turinį ir išsitepti rūbus tikimybė nėra didelė, nebent taurelė būtų itin sklidina. Kad taip nenutiktų, pradžioj verta išimti ir ištuštinti taurelę gan dažnai, ypač, jeigu kraujavimas gausus. Su praktika taps aišku, kas kiek laiko taurelę ištuštinti optimaliausia.
Remiantis pradine patirtimi, t. y. pirmuoju ciklu naudojant menstruacinę taurelę, galiu pasakyti, kad įsidėjus taurelę pirmąjį kartą pagalvojau, kad viskas labai paprasta. Tada pasirodė, kad taurelės nebuvau perpratusi ir apsidžiaugiau per anksti. Kai sulig antruoju įsidėjimu prasidėjo tikrasis jaukinimasis ir mokymasis, kaskart darėsi įdomiau ir džiugiau. Esminis lūžis įvyko trečiąjį kartą, kai taurelę įstačiau tinkamai ir nebebuvo net minimalaus pratekėjimo. Supratau, kad taurelę išskleisti yra tikrai realu (jau buvo kilus mintis, kad jai mano kūne per ankšta ir nieko čia nebus). Sulig kiekvienu įdėjimu ir išėmimu, supratimas apie taurelę auga. Taip pat sulig kiekviena menstruacijų diena augo džiaugsmas dėl suvokimo, kiek įklotų bei tamponų galima nesunaudoti ir neišmesti dėka šios mažytės talpyklėlės!
Kitų mėnesinių netgi savotiškai laukiu, nes įdomu, ar jau pavyks sklandžiai naudotis taurele visas menstruacijų dienas. Bet kokiu atveju neabejoju, kad menstruacinė taurelė palaipsniui taps pagrindine ir vienintele moteriškos higienos priemone per mėnesines vietoj paketų ir tamponų. Labai džiugu, kad menstruacinė taurelė tinka ir sportuojant, plaukiojant. Taip pat galima naudoti miegant. Esant negausiam kraujavimui, jos galima neišimti net iki 12 valandų.
Ką galėčiau patarti kitoms naujokėms, kurios naudos taurelę pirmą kartą?
Pasipraktikuoti įsidėti taurelę galite ir ne mėnesinių metu (jeigu įsidėti sunku, tiesiog naudokit lubrikantą). Visgi, ar taurelė įdedama tinkamai, lengviausia suprasti būtent per mėnesines – jeigu taurelė neišsiskleidžia tolygiai, kraujas pratekės. Tikiu, kad mintis apie pratekėjimą sukelia atmetimo reakciją – man irgi taip buvo! Ir visgi, prisijaukinti taurelę verta tiek dėl ekologinių, tiek dėl ekonominių priežasčių. Kad būtų mažiau streso, taurelę galima pradėti jaukintis paskutinėmis mėnesinių dienomis, kai kraujavimas negausus, o kartu kartu naudoti ir įklotą. Taip pat, kol dar nėra įgūdžių naudotis taurele lyg savaime suprantamu dalyku, geriausia tai daryti namuose ar kitoje aplinkoje, kur galima laisvai naudotis tualetu ir vonia ar kriaukle, kur taurelę patogu išplauti. Ilgainiui užteks su savimi turėti vandens buteliuką ar drėgnų servetėlių nusivalyti rankoms ir išskalauti taurelę.
Turėdama daugiau įspūdžių, apžvalgą papildysiu!
Jeigu kilo klausimų, skaitykite D.U.K. apie menstruacinę taurelę, parašykite komentarą ar asmeninę žinutę.
Viena netikėta idėja. Prisijunk!