Asta. zalia gentis.

Asta Klimkaitė: „Įpratus naudoti priemones su cheminiais priedais, perėjimas prie natūralių ir ekologiškų gali būti nelengvas“

Su Asta beveik dvi valandas šnekučiavomės vienoje iš Laisvės alėjos kavinių*.

Tradiciškai pirmiausia paprašysiu papasakoti apie savo mitybą.

Maitinuosi, remdamasi savo asmeniniu suvokimu apie tai, kas yra sveika. Keisti mitybą pradėjau jau prieš maždaug 15 metų, ankstyvoje paauglystėje. Tiesa, tuo metu eksperimentuoti paskatino ne noras gyventi sveikiau, o rūpinimasis savo bręstančiu kūnu. Lankiau choreografijos mokyklą, vykdavo pasirodymai ir buvau putli mergaitė, tačiau norėjosi būti liekna. Grįžus po vasaros atostogų iš mokytojų išgirstos pastabos „O, Astutė pasitaisius“ ir paauglystė padarė savo. Kaip šiandien atsimenu, kad grįžusi namo susidariau sąrašą su produktais, kurių nevalgysiu. 3–4 metus visiškai nevalgiau mėsos ir riebaus maisto. Vėliau tokių griežtų ribų neliko, keitėsi požiūris į tai, kam man apskritai reikalingi mitybos pokyčiai. Pradėjau kreipti dėmesį į savo pojūčius. Retai valgydama tam tikrus produktus, pajaučiu, kaip jie mane veikia: suteikia jėgų ir pakelia nuotaiką ar priešingai – darosi bloga, negera, pykina, tampu irzli. Pastebėjau, kad vieną dieną suvalgius mėsos, kitą atsikeliu pikta. Kai tai pasikartojo kelis kartus, patikėjau, kad žmogus, valgydamas mėsą, iš tiesų suvalgo ir visą baimę, visas neigiamas emocijas, kurias gyvūnas patiria skerdžiamas. Dėl to bent jau namuose niekada nevalgau mėsos produktų ir negaminu mėsiškų patiekalų.

Kaip vertini mitybos ir gyvensenos pokyčius dėl etikos, gyvūnų gerovės?

Teigiamai. Pastaruoju metu ir pati susimąstau apie etikos dalykus. Anksčiau apie daug ką nesusimąstydavau arba turėdavau kitokį požiūrį. Dabar man tapo svarbus ir gyvybės pulsavimas. Paklausta, ar norėčiau lapės kailinių, pagalvojau, kad ne – nenorėčiau. Man atrodo beprasmiška mokėti didžiulius pinigus už nužudyto gyvūno kailį.

Kokius dar dalykus pradėjai vertinti kitaip?

Iki 25 metų galvodavau: „Ai, dabar esu sveika, turiu daug jėgų ir energijos, tai visą laiką taip ir bus. Naktimis galiu ir nemiegoti, nepailsėti, galiu viską valgyti, nesportuoti“. Paskui pamačiau, kad nieko nedarant ir nesirūpinant savim, sveikata ima prastėti, atsiranda energijos trūkumas. Deja, ir dabar ne viską darau taip, kaip būtų geriausia. Pastaruosius metus labai daug laiko skiriu darbui, todėl nuosekliai nesportuoju. Tačiau prieš tai daugiau negu 10 metų lankiau choreografijos mokyklą, bėgiodavau. Iš tiesų kirba mintis, kad reikėtų pradėti šiek tiek mažiau dirbti ir vėl grįžti į šokius. Beje, kalbant apie sportą, norėčiau akcentuoti, kad esu šventai įsitikinusi, jog labai svarbu atrasti sau patinkančią sporto šaką. Atsimenu, kaip man būdavo sunku nueiti į sporto salę – koks didelis darbas prisiruošti! Norėdavosi ieškoti pasiteisinimų ir išvengti treniruotės. Šokių pamokos ir aerobikos treniruotės mane visada nuteikdavo priešingai – į jas visada eidavau su šypsena ir entuziazmu. Jau netgi iš anksto laukdavau treniruočių ir visą dieną būdavau gerai nusiteikusi.

Penkerius metus dirbai parduotuvių tinkle Livinn – sveiki produktai. Turi daug žinių apie sveikus maisto produktus, kūno priežiūros priemones. Ką turėtų žinoti žmogus, kuris įprastas kūno priežiūros priemones nori pakeisti natūraliomis ir ekologiškomis?

Pirmiausia norėčiau pasakyti, kad įpratus naudoti priemones su cheminiais priedais, perėjimas prie natūralių ir ekologiškų gali būti nelengvas. Tai sakau remdamasi savo pažįstamų žmonių patirtimis. Matydami, kad perku natūralias ir ekologiškas priemones, aplinkiniai susidomi, klausinėja ir išbando patys. Tada neretai pasipila nusiskundimų kruša: šampūnas neputoja, plaukai beformiai ir prigludę, natūralioms priemonėms trūksta intensyvaus kvapo ir t. t. Vis dėlto svarbu nepasiduoti ir ieškoti sau tinkamų produktų. Aš pati buvau labai nusivylusi įprastomis priemonėmis, dėl to nesilioviau eksperimentuoti tol, kol radau tai, kas tinka. Taip galima išbandyti ir tris ar keturis produktus. Dabar nė už ką negrįžčiau prie įprastų priemonių. Tarkim, grįžusi pas mamą dantis turiu išsivalyti įprasta dantų pasta. Ji taip graužia, kad atrodo, jog burnoj atsiranda žaizdelių!

Dar vienas dalykas – natūralių priemonių naudojimo eigoje plaukai ir oda prie jų pripranta, prisitaiko. Pavyzdžiui, tas pats šampūnas, naudojamas pirmą kartą, pasirodė labai neskalsus, o dabar putoja taip smarkiai, kad net sunku patikėti, jog jis natūralus.

Vienas populiariausių produktų vidiniam bei išoriniam vartojimui – šalto spaudimo nerafinuoti aliejai. Kaip nepasiklysti jų įvairovėje?

Apie pagrindines aliejų savybes galima paieškoti informacijos internete arba paklausti parduotuvėje dirbančio konsultanto. Tačiau paskui lemiamas vaidmuo ir vėl atitenka bandymams. Geriausias žmogaus konsultantas yra jis pats. Tik per savo patirtį randi tai, kas tinka ir patinka. Iš asmeninės patirties galiu pasakyti, kad odos priežiūrai labai mėgstu naudoti migdolų aliejų, nors, pavyzdžiui, ajurvedoje labiausiai vertinamas sezamų aliejus. Man jis nelabai patinka. Labai daug žmonių mėgsta kokosų aliejų, o man asmeniškai naudoti kūno priežiūrai visiškai nepatinka. Kita vertus, kepimui kokosų aliejus, mano manymu, yra tobulas pasirinkimas. Kaip maisto papildą daug kas labai mėgsta linų sėmenų aliejų, o aš pati – kanapių. Šis aliejus turi specifinį kvapą ir skonį, spalva taip pat nėra labai patraukli, tačiau man jis vis tiek mielesnis. Maisto gaminime labai garbinamas alyvuogių aliejus, o man asmeniškai labiau patinka nerafinuotas saulėgrąžų aliejus. Tiesa, daug ką lemia ir gamintojas. Kartą įsigijau ekologiško saulėgrąžų aliejaus prekybos centre ir jis man visiškai nepatiko. Trumpai sakant, išbandydamas produktus žmogus mato, ką jo organizmas labiau toleruoja ir priima.

Kokius sau tobulus produktus atradai dirbdama Livinn – sveiki produktai?

Vienas tobuliausių atradimų – Aubrey biri pudra. Dar atsimenu, kad išėjusi iš šio darbo, užsinorėjau išbandyti ką nors nauja. Tuomet nusipirkau vienos, neekologišką produkciją gaminančios firmos kompaktinę pudrą. Gal sutapimas, o gal ir ne, tačiau benaudojant šią pudrą pradėjo berti veidą. Tada be jokių abejonių sugrįžau prie Aubrey birios pudros ir toliau ja džiaugiuosi. Deja, jeigu odą susigadiname per mėnesį, tai atstatymui prireikia beveik metų. Kitas tobulas atradimas – taip pat Aubrey firmos šampūnai. Jų yra labai daug rūšių, tačiau reikia atrasti sau tinkamus. Taip pat labai didelis atradimas jau minėti aliejai. Juos naudoju kūno priežiūrai, maisto gaminimui, kaip papildus, taip pat burnos skalavimui. Kartais, naudodama aliejus kūno priežiūrai, noriu suteikti jiems kvapo. Tuomet įlašinu Essential Care eterinių aliejų, kuriuos taip pat priskirčiau prie geriausių atradimų. Šių eterinių aliejų įlašinu ir į bekvapius drabužių skalbiklius. Kalbant apie eterinius aliejus, išbandžiau daug rūšių, įvairių ekologiškų gamintojų, tačiau Essential Care – neprilygstami. Kiti eteriniai aliejai būna lipnūs, eterinėse lempose nuo jų lieka bjaurus degėsių sluoksnis. Beje, tiek  Aubrey, tiek Essential Care produktai nėra bandomi su gyvūnais ir yra žymimi specialiu ženklu.

not_animal_tested

Ačiū už pokalbį!

* minėta kavinė – Laisvės al. 50 įsikūrusi Caif Cafe. Norint įsigyti kavos su augaliniu pienu, galima rinktis sojų arba ryžių pieną. Už sojų pieną papildomai mokėti nereikia, o pasirinkus ryžių pieną, reikia papildomai sumokėti 0.8 Lt. Gerą įspūdį paliko ir tai, kad geriant kavą vietoje, ji paruošiam ne vienkartiniame, o įprastame puodelyje. Žodžiu, vegan & eco friendly :)

Parašykite komentarą